Līdz ar ES ambiciozajiem klimata mērķiem, kļūst arvien svarīgāk, lai ikviens iesaistītos un palīdzētu tos sasniegt. Un, lai gan daži jau ir spēruši pirmos soļus ceļā uz ilgtspējīgu darbību, citi joprojām mēģina saprast, kā to panākt. Tā kā transporta nozare ir viens no lielākajiem kaitīgo emisiju izraisītājiem un ne visiem ir skaidrs, ko tā varētu mainīt, lai uzlabotu situāciju, uzņēmumu pieredze liecina, ka telemātikas risinājumi var palīdzēt padarīt autoparku videi draudzīgāku un biznesu – efektīvāku.

Uzlabo maršrutu efektivitāti

Nereti papildu CO2 izmeši veidojas tāpēc, ka izvēlamies sev pazīstamus maršrutus, jo meklēt jaunus šķiet lieks laika patēriņš. Tas, savukārt, rada apstākļus, kuros dienas laikā tiek nobraukti lieki kilometri. Lai no tā izvairītos, uzņēmumi, īpaši transporta un loģistikas nozarē strādājošie, izvēlas maršruta plānošanas risinājumus. Tie ļauj samazināt piegādes izmaksas, optimizēt autoparku un uzlabot klientu apkalpošanas kvalitāti, paredzot un informējot par precīzu piegādes laiku.

Šis rīks ļaus ne tikai aprēķināt maršrutu ar vairākiem piegādes punktiem, bet, izmantojot detalizēto optimizāciju un sekvencēšanu, arī izvēlēties efektīvāko no tiem. Maršruta optimizācijā tiek ņemts vērā transportlīdzekļa izmērs un kravnesība, kravas apjoms un arī personalizētie iestatījumus, kas ļauj aprēķināt maršrutus tā, lai nepieciešamības gadījumā izvairītos no maksas ceļiem, ātrgaitas automaģistrālēm un zemes ceļiem.

Maksimāli izmanto sev pieejamos transportlīdzekļus

Pieprasījumam augot, uzņēmumu vadītājiem nereti šķiet, ka esošā autoparka sastāvs netiks galā ar jauno slodzi un ir nepieciešami papildspēki. Tomēr nevajadzētu skriet notikumiem pa priekšu.

Izmantojot risinājumus, kas mēra autoparka efektivitāti, tu varēsi noteikt, cik daudz iespējams paveikt ar esošo autoparku.

Autoparka efektivitātes risinājums sniedz ieskatu katra transportlīdzekļa vai transportlīdzekļu grupu noslodzē, ko aprēķiņa pēc šādiem kritērijiem:

  • Kopējie efektivitātes rādītāji;
  • Vidējais braukšanas laiks dienā jeb laiks, kas pavadīts aktīvā kustībā;
  • Vidējais tukšgaitas laiks dienā jeb inerces rezultātā veiktais ceļš;
  • Vidējais ieslēgtas un izslēgtas aizdedzes laiks dienā – konkrētā transportlīdzekļa noslodze dienā.

Rādītājus var apskatīt pa dienām, nedēļām un mēnešiem. Kopsavilkumos sniegtā informācija ļauj izvērtēt, vai esošo slodzi iespējams efektīvi pārdalīt starp visiem autoparka transportlīdzekļiem, un pieņemt faktos balstītus lēmumus par nepieciešamību autoparku palielināt vai, tieši pretēji, samazināt. 

Ejot vēl soli tālāk un apvienojot maršruta plānošanu ar autoparka efektivitātes aprēķinu, varēsi ne tikai paļauties uz algoritma izvēlētajiem maršrutiem, bet arī novērtēt, vai un kā tie ietekmē tava autoparka darbību.

Braukšanas kultūra

Transportlīdzekļu vadītāju braukšanas kultūra ir viens no nozīmīgākajiem faktoriem, kas ietekmē CO2 izmešu rašanos un par ko bieži vien neaizdomājamies. Tādas darbības kā pārmērīga tukšgaita, strauja bremzēšana, paātrinājums un strauji pagriezieni tiešā veidā ietekmē degvielas patēriņu. Autovadītāju braukšanas analīzes risinājums sniedz vērtējumu par katra transportlīdzekļa vadītāja braukšanas paradumiem, ļaujot ne tikai vairot drošu braukšanas kultūru, bet arī padarīt autoparka darbību efektīvāku.

Dabasgāzes motori un elektroauto

Dažiem acīmredzamākais risinājums ir atteikties no transporta, kas darbināms ar benzīnu vai dīzeli, un aizstājot ar dabasgāzi darbināmiem transportlīdzekļiem, hibrīdauto vai elektroauto. Un, lai gan tas ir liels solis pareizajā virzienā, jaunu tehnoloģiju iegāde prasa arī būtisku ieguldījumu un to ne vienmēr var īstenot. Taču labā ziņa ir tāda, ka neatkarīgi no tā, kuru no dzinēju veidiem tavs uzņēmums izmanto, telemātikas risinājumi var palīdzēt izsekot un pārvaldīt enerģijas patēriņu tiem visiem!

Degvielas kontrole ir viens no plašāk izmantotajiem un būtiskākajiem risinājumiem, kas palīdzēs  sekot līdzi tam, cik daudz degvielas ikdienā patērē tavs autoparks, atspoguļojot degvielas patēriņu gan reāllaikā, gan atskaišu veidā. Savukārt, ja esi spēris lielo soli pretī autoparka elektrifikācijai, tad no savas puses esi paveicis teju visu iespējamo. Tikmēr mūsu komanda aktīvi strādā pie risinājumiem, kas var palīdzēt tev maksimizēt atdevi arī no elektromobiļiem.

Ievies alternatīvas papīram

Lai gan transporta uzņēmumos lielākais fokuss tiek likts tieši uz degvielas emisiju samazināšanu, tu noteikti vari darīt vairāk! Ja esi pamanījis, cik daudz papīra veidlapu ik dienas apgrozās birojā, iespējams, piekritīsi, ka bez tā var iztikt.

Izmanto iespēju digitalizēt visas papīra veidlapas, kuras tavi darbinieki izmanto ikdienas darbā. Digitālās veidlapas nozīmē mazāk papīra un mazāk emisiju, kas tiek ģenerētas, lai veidlapas nogādātu saņēmējam. Tā kā risinājums ir integrēts mūsu mobilajā lietotnē Mapon GO 2022, tavi darbinieki varēs aizpildīt sev nepieciešamo veidlapu, kā arī pievienot tai parakstu jebkurā laikā un vietā. Mazāk papīra, mazāk problēmu un mazāk atkritumu!

Ja vēlies uzzināt vairāk par katru no risinājumiem un kā tie var palīdzēt tavam autoparkam kļūt videi draudzīgākam, sazinies ar mūsu komandu!